„Sedmdesát procent zaměstnanců na plný úvazek přemýšlí o tom, že by si zařídili vlastní živnost. Hodně lidí sní o svém podnikání, ale jen málo z nich tento krok víry skutečně udělá. Hlavním důvodem, proč spousta lidí zůstane celý život zaměstnanci, je nedostatek finančního vzdělání. Bez něj se mnoho zaměstnanců bojí ztráty svého místa a toho, že nebudou mít pravidelný měsíční příjem.“
Poznáváte se v tomhle popisu? Tímto uvádí svou knihu s chytlavým názvem Proč jedničkáři pracují pro trojkaře Robert Kiyosaki. Kniha volně navazuje na jeho bestseller Bohatý táta chudý táta, o kterém jste možná slyšeli, i když jste ho třeba nečetli.
Já jsem jeho čtení dlouho odkládala, ačkoli mi kniha ležela doma na poličce. Bála jsem se, zcela neoprávněně a na základě předsudků vůči učebnicím všeho druhu, že mě kniha bude nudit, že bude text suchopárný a autor poučující, a že mě to otráví dřív, než vlastně začnu.
Nic nemůže být dále od pravdy. Obě knihy jsou zaměřené na zvýšení finanční gramotnosti a musím říct, že bych z nich udělala povinnou četbu pro všechny nad dvanáct let. Je to kniha, která mi naprosto otevřela oči. Téměř bych si troufla říct, že je to můj osobní začátek letopočtu – před Kiyosakim a po něm.
Knihu Bohatý táta chudý táta jsem kandidovala na Moji knihu roku 2016. Proč jedničkáři pracují pro trojkaře je ale úplně stejně zajímavá a čtivá (chci se vyhnout slovu poučná, protože zní školometsky, ale skutečně kniha velice poučná je) jako Bohatý táta. Nahlíží finanční gramotnost z hlediska rodičů, kteří by tuto moudrost měli předávat svým dětem.
Podle Kiyosakiho nás současný školský systém vede k tomu, abychom se dobře učili – a stali se závislými na tom, že nás živí stát. Jedničkáři se pak stanou akademiky, dvojkaři byrokraty a trojkaři podnikateli, kteří vytvářejí nové pracovní příležitosti a jsou finančně zajištění, aniž by na někom záviseli.
Zatímco Bohatý táta chudý táta učí, jak by měl člověk přemýšlet o své finanční situaci jako bohatý, aniž by v daném okamžiku nějaké peníze měl, a začít investovat takříkajíc od nuly, Proč jedničkáři pracují pro trojkaře vysvětluje od začátku, jak se naučit přemýšlet již od útlého věku tak, abychom získali finanční svobodu.
Knize lze v zásadě vytknout pouze to, že nemá vzadu několik volných stránek na výpisky. Autoři by na to skutečně měli myslet. Jestli tohle čtete a píšete zrovna nějakou naučnou knihu pro širokou veřejnost, vzpomeňte si prosím na tato slova a zařaďte je tam! Výrobu knihy by to nemělo tak hrozně prodražit a čtenářům velmi pomůžete! 🙂
Předevčírem jsem reagoval na článek o řetězení náhod, včera jsem napsal, že z finančního hlediska nekupuji filmové repliky a dnes vyjde článek o finanční gramotnosti 🙂
Přímo ukázkové řetězení 😉