Vánoční svátky se tempem blíží. A s tím přichází i každoroční přemítání, co svým blízkým zakoupit a udělat jim tím radost. Pokud patříte mezi ty, co stále váhají, nabízím deset knižních tipů na vánoční dárek. Jedná se o knihy relativně nové, tj. ne ve všech případech o naprosté novinky, ale všechny jsou jednoznačně pětihvězdičkové.
Luca di Fulvio – Chlapec, který rozdával sny i Dívka, která se dotkla nebe. Ačkoli mají obě historické pozadí (jedna se odehrává v 16. století v benátském ghettu a druhá na počátku 20. století, rovněž v ghettu), příběhy jsou to zcela současné – o lásce, přátelství, vytrvalosti a životním cíli. A o vůli nevzdat se přes všechna životní protivenství. Více o obou knihách viz můj předchozí příspěvek. Luca di Fulvio vydal česky již třetí knihu, tu jsem však ještě nečetla, a tedy za ni nemůžu ručit, přestože od ní očekávám jen to nejlepší.
Fredrik Backman – Babička pozdravuje a omlouvá se. Na první pohled příběh poměrně melancholický. Je jedna holčička a jedna babička. Mají k sobě velmi blízko. A pak babička umře. A zanechá své vnučce poměrně náročný úkol. Kniha má však styl Jonassonova Stoletého staříka (jestli jste tohle nečetli, berte to jako bonusový knižní tip na dárek) a je plná humoru i citu. Stejně jako Fulviovu Dívku kandiduji tuhle knihu na Moji knihu roku a bude to letos těžký boj (i když ostatně to je vždycky).
Johan Theorin – Mlýny osudu. Hřbitov a dva mladí muži. Podezřelé rány ozývající se z rakve. Oživlé stíny minulosti. Klasický severský detektivní příběh na motivy pomsty za minulá příkoří. Skvěle vykreslené postavy a napínavý děj od začátku do konce. Postupně poznáváme dávno zapomenutá dramata, která krutě zasáhnou do života lidí, přijíždějící na autorův oblíbený ostrov Öland během turistické sezóny.
Paula Hawkins – Dívka ve vlaku. Detektivní příběh. Možná jste to právě viděli v kině. Pokud ne, doporučuji si to nejdříve přečíst. Viděla jsem pouze filmovou upoutávku, ale zdá se mi, že film příliš staví na násilí v příběhu a nikoli na psychologii postav. V knize je tomu naopak. Násilí je vedlejší, jen tam, kde je skutečně nevyhnutelné ho zmínit. Je vyprávěný velmi zajímavým úhlem pohledu mladé ženy utápějící svůj život v alkoholu, a která má v důsledku toho jedno okno za druhým. Není tudíž schopná si vybavit, co se v onu osudnou noc, kdy došlo ke zločinu, stalo. Má však neodbytný pocit, že s tím nějakým hrozivým způsobem souvisí a je nucena celou situaci s pomocí ostatních střípek za střípkem rekonstruovat…
Jennifer Weiner – Až úplně dolů. Tak trochu souvisí s předchozím tipem tím, že hlavní hrdinka trpí závislostí. Je to příběh o závislosti úspěšné dospělé ženy na lécích proti bolesti. Kniha je však úplně jiná než Dívka ve vlaku – zatímco ta první je detektivka a románově prolíná časové roviny, různá hlediska postav atd., knížka Jennifer Weinerové je časově posloupné vyprávění o tom, jak snadno se dá sklouznout do propasti. Hlavní hrdinka je normální žena, která se snaží zvládat domácnost, děti, zaměstnání, a po poranění zad začne brát léky na bolest. Postupem času zjistí, že jí ty léky nejen pomáhají se zády, ale dávají jí sílu zvládat každodenní starosti, které se na ni valí ze všech stran. Postupně si začíná uvědomovat, že je to cesta do pekel…
Fredrik T. Olsson – Konec řetězce. Co když DNA není jen náhodně vzniklou informací o tom, jak má vzniknout život? Co když DNA není dílem přírody, ale něčím výtvorem? Co když je to ve skutečnosti kódový jazyk o tom, co lidstvo v průběhu dějin čeká? A kdo ho tam vůbec vložil? Je-li váš blízký, kterého chcete obdarovat, příznivcem románů Dana Browna, pak toto je rozhodně kniha pro něj. Na rozdíl od Brownových knih psaných víceméně jako scénáře pro film, jimiž se pak stanou, tato kniha se rozbíhá pomaleji a nejprve se skutečně hluboce seznámíme s postavami, než začneme zažívat skutečné drama z hlavního příběhu. Nejlépe by se dala přirovnat k Brownově Digitální pevnosti. Více o knize viz můj předchozí příspěvek.
Haruki Murakami – Muži, kteří nemají ženy. Řetěz navzájem nezávislých a nesouvisejících příběhů, v nichž jsou hlavní protagonisté muži tím či oním způsobem bojující s neschopností nalézt či udržet si partnerku a fungující vztah. Murakami (Haruki, neplést s Rjúem, aneb Není Murakami jako Murakami) je mistrem pera, ne náhodou byl kandidován na Nobelovu cenu za literaturu. Každý z příběhů je dlouhý tak akorát na dobu před spaním. Je to jedna z jeho kratších knih, odlehčené čtení, a přesto vám bude zatěžko ji odložit.
David Michie – Kouzelník ze Lhasy. Možná jste četli jeho Dalajlámovu kočku (pokud ne, zde máte další bonusový dárkový tip). Kočka je, nepřekvapivě, příběh psaný očima kočky žijící u Dalajlámy. Je plná vtipných situací i buddhistických mouder. Kouzelník z lhasy se jí tímto podobá, i když je nahlížen očima lidských hrdinů. Nečekaným způsobem propojuje osud mladého mnišského novice z Tibetu s životem nic netušícího vědce, fyzika, žijícího na druhém konci světa. Kniha má poutavý příběh prolínající se s krásnými myšlenkami.
David Michie – Buddhismus pro zaneprázdněné. Tato kniha je románem jen zčásti. Zároveň je takovou učebnicí buddhismu pro ty, co na to vlastně vůbec nemají čas, ale kdyby ho měli, určitě by se o to zajímali, že. J Můžete si ji přečíst jen jako příběh o seznamování se s buddhistickými myšlenkami, o cestě, kterou David Michie prošel osobně a o které nyní vypráví z vlastního hlediska. Zároveň v ní najdete užitečná meditační cvičení i návody, jak se vypořádat s nepříjemnými životními situacemi a najít zase životní radost.
Jan Markel – Prodej svoje know-how. Pokud máte kamaráda, kterého ho nebaví či ubíjí stálé zaměstnání a rád by se postavil na vlastní nohy, ale buď si netroufá anebo neví, jak na to, doporučuji pořídit knihu Honzy Markela. Možná do ní nahlédnete, než ji věnujete, a zjistíte, že si ji musíte ponechat a kamarádovi zakoupit výtisk jiný. V každém případě z toho budete těžit oba dva. Více o knize najdete zde.
Mimo počet
Veronika Matysová – Poplach v Tabulkově. V neposlední řadě, to si nemůžu odpustit 🙂 , máte-li dítě ve věku 6 – 8 let, je tu moje nová knížka Poplach v Tabulkově. Byla pro vás chemie ve škole utrpením? Pro vaše dítě být nemusí. Hravou formou se zasvětí do říše chemických prvků a prožije napínavé a zároveň poučné dobrodružství po boku Křemíka, Kyslinky, Uhlíka a dalších. Více o knize zde.
Američanům se kniha musela dobře číst. Myslím, že mají rádi sebevědomé výstupy 🙂
Pod článek to sice nepatří, ale všiml jsem si, že máte rozečtenou knihu Donalda Trumpa. Mám ji za sebou. Bude, vzhledem k Vašemu profesnímu zaměření, hlubší rozbor? Jak na Vás kniha působí?
Právě dočteno, recenzi napíšu zítra. Působí jako Trump sám – přišel, viděl, „spasil Ameriku“ 🙂 Zklamalo, že je tam zahraniční politiky jen asi jedna ku deseti nebo ještě míň, ale zase to ukazuje, kde bude mít priority.
Aha, mozek váhá, tady každá rada drahá 🙂
Páni, samá překvapení, už chybí jen Disneyho film. Doufám, že jsem ho neprošvihl 😉
Zřejmě jsem odpověděl na špatný příspěvek, dělám tady zmatky. Reagoval jsem na eshop 🙂
Zkoušela jsem to nabídnout k velkovýrobě, propočítalo se to, a dokud z toho fakt nebude Disneyovka, nemá to šanci být ve velkém… Ale díky za připomenutí, je to jedna z mých nesnědených žab, dát eshop online! 🙂
Bohužel je to tak. Pamatuji si, jak jsem sháněl postavičky z filmu Hotel Transylvánia. Bylo toho strašně málo, řekl bych, že modrých slonů běhá v zoologických zahradách více. A to se jednalo o velkofilm od Sony Pictures. Disney dokáže prodat cokoliv 🙂 Každopádně Vás nechci nunit ke konzumování žáby, na svatého Martina lze prohnat hrdlem lepší dobroty 🙂
Jsem ráda za trochu popíchnutí správným směrem 🙂 Pokusím se tu žábu sežvýkat během víkendu. (Už zas tu chudinku na talíři dlouze pozoruju 🙂 )
Nedělá na Vás smutné oči? 🙂
Dělá, ale o to hůř se mi do ní zakusuje 😀
Aha, mozek váhá, tady každá rada drahá 🙂
Zaujala mě Dívka ve vlaku (film jsem ještě neviděl), Konec řetězce a Poplach v tabulkově 🙂 Uvažuji, že ji koupím dcerce na Vánoce. Po všech princeznách konečně změna 🙂
Výborná volba! 😉
Dívka ve vlaku nebo Konec řetězce;-)
Oboje je výborné. 🙂
Konec řetězce v mém knihkupectví neměli, naštěstí řetězec mého seznamu pokračoval a odnáším si Poplach v tabulkově 🙂 To mění mé večerní plány, dnes budu dýchat chemické prvky a hned poté hledat dokonalou skrýš vánočních dárků, abych knihu schoval před dcerkou 🙂
Potěšilo! 😀
To jsem rád, zpětnou vazbu můžu dát zítra, nicméně na tu pravou reakci si budete muset měsíc a půl pockat 🙂
Těším se na obě dvě!
Musím říci, že jste měla s Poplachem v tabulkově dobrý nápad 🙂 Myslím, že se dětem bude líbit a že si na ní ve škole při prvním styku s chemií vzpomenou 🙂 Dcerce se bude líbit, je tam záchranná výprava, zapamatovatelní hrdinové a spousta vtipných a poučných momentů, kterými mě určitě bude krmit 🙂 Být k tomu figurky, je určitě máme na poličce 🙂
Jsem ráda, že se Vám to líbí! A figurky k tomu jsou! Mám vlastní e-shop, čímž jste mi připomněl, že ho musím dát online! 🙂 Slibuju, že to udělám během krátké doby!